Ud / Oud nedir?

 

Ud nedir?

Ud ağacı, Cenâb-ı Allah’ın bize ihsan ettiği damıtarak yağını , buhur olan kısımlarını yakarak  tütsüsünden istifade ettiğimiz, tıbbi  alanda  da kullanılan şifâlı, kıymetli,   Hz. Âdem (as) ile dünyaya indiği rivâyet edilen, bir çok peygamberin kokulanmak kullandığı mübarek bir ağaçtır.  Yaprak dökmeyen bu ağaçlar uzak doğu ormanlarının derinliklerinde yetişir.

Ud nasıl oluşur?

Ağaçlar  bir tür enfeksiyon tarafından saldırıya uğrar, insan  vücudu hastalandığı zaman bağışıklık sitemi beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı gibi, bu ağaçlar da enfeksiyonla mücadele için belli bir madde salgılamaya başlar. Yıllar geçtikçe bu enfeksiyon ilerler ve yayılır, eş zamanlı olarak ağacın salgıladığı madde de yayılır. İşte ağacın kendini korumak için ürettiği bu maddeye oud denilir.

Ud esansı ve buhuru nasıl elde edilir? 

Ud ağaçları kesildikten sonra taşınarak  atölyeye getirilir. Depoda toplanan ağaçların içerisindeki Ud’un çıkarılması için özel bir ekip çalışmaya başlar. Ud’a  zarar vermeden, özel kesici aletlerle santim santim işleyerek Ud’u ağaçtan ayırırlar. Ağaçtan çıkarılan Ud’un gereksiz kısımları temizlenir ve temizlenmiş  bu  kısımları   ud tütsüsü olarak ayırılır, veya  damıtılılarak   Ud yağı yani saf esansı  elde edilir. Yüzlerce kilo temizlenmiş ağaçtan çok az miktarda yağı çıkar.

Ud kullanmaya nasıl başlayabilirim? Alışabilir miyim?  

İlk defa kullanacak olanlara tavsiyemiz, Ud’u az bir miktar  sürüp  bir süre bekledikten sonra koklamanızdır. Böylece Ud kokusunu  tanıyıp, hoşlanmaya başlayacaksınız. Burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından, kokunun  etkisinin azaldığı safhaya kadar  büyük bir keyif olarak görmeye başlarsınız.

Neden farklı isimlerde Ud’larla karşılaşıyorum?

Ud kokuları üretildiği ülkeye, bölgeye göre isimlendirilir . Yeni esans çeşitleri oluşturmak  için yapılan  karışımlara farklı isimler verilmiştir 

En çok hangi Ud çeşitini sevebilirim?

Bazı kimseler  topraksı kokan Ud kokularından hoşlanmakta iken, bazı kimseler ise tatlı ve daha uçucu hafif Ud kokularını  sevmektedir. Bu tamamen  kişinin kendi zevkine kalmıştır. Ud kokusu kuvvetli bir koku olduğu için sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz. Ancak Ud’un saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla karıştırmak istemeyeceksiniz ve boş ud  şişelerini bile yıllarca saklayacaksınız. Yıllar geçse bile kokuyu ilk günkü gibi hissedersiniz… 

Ud kokuları neden çeşitlidir?

Ud ağacının  yaşı, yetiştiği iklim ve bölge, üretim tekniği  farklı karekterlerde kokularının oluşmasına sebep olmaktadır. Kahverengi, siyah, koyu yeşil ud yağları olduğu gibi  sarı renkli ud  yağları da vardır.

 

Koku cildimde ne kadar kalıcı olur? 

Organik kokuların  ciltte ne kadar süre kalır sorusuna  kesin cevap  vermek doğru değildir. Bu kişiden kişiye göre değişir.  Bazı kimselerin teninde  koku  3-4 saat  kalırken,  bazılarında  ise 12 saat veya daha fazla bir süre kalmaktadır. Bunun keyfiyeti az bir miktarda burun altına veya şakaklara doğru sürüp Ud’un adeta ruhunuzu saran havasını hissetmektir. Ud’u yünlü, pamuklu kıyafet üzerine sürerseniz  bu süre daha fazla olacaktır.  Bu arada burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz bu normaldir. Fakat  etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir. Biz  özel koku kağıtları üzerinde yaptığımız testlerde  kokuların çeşitlerine bağlı olarak  7 ile 15 gün kaldığını gözlemlemekteyiz. Bu süre bazen daha da uzamaktadır.

Bir şişe koku ne kadar süre yeterli olur?

Bunun cevabı ne sıklıkla ve ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak değişir. Günde bir kere az miktarda  sürüyorsanız  bir şişe bir sene veya daha fazla süre yetebilir. Çok daha fazla sürüyorsanız muhtemelen bu sürenin yarısı kadar gidecektir.  Ud severleri koku şişesini yanında taşıyıp gerekirse gün içinde takviye yaparak kullanmaktadırlar.

Ud esansının fiyatları neden yüksektir?

Ud kokuları dünyanın en  kıymetli esansiyel yağları   arasındadır.  Ud ağacı tesbitinden, kesimine, taşınmasından , temizlenip damıtılmasına kadar oldukça zor şartlardan geçmektedir. Yüzrce kilo Ud’dan çok az yağ elde edildiği için fiyatı kalitesine göre  diğer esanslara nazaran biraz daha yüksektir. 

Şifalı bitki olarak kullanılan Udi Hindi ile esans olan Udi Hindi’nin farkı nedir?

İnternette arama motorlarına Udi Hindi yazdığınızda genellikle  şifalı bitki olan ve  ud ağacının köklerinden elde edilen Kusti Bahri diğer ismi Udi Hindi  bitkisi ve bu bitkinin zeytinyağına yatırılarak yapılan yağ karşımıza çıkmaktadır. Bu köklerin bizim tütsü ve esanslarla bir  alakası yoktur. Ağacın bu kısmı bizim koku alanımıza girmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön
    × WhatsApp