Ud / Oud / Öd nedir?
Nasıl oluşur?

Ud ağacı, Cenâb-ı Allah’ın bize ihsan ettiği  damıtarak yağını ,  buhur olan kısımlarını yakarak  tütsüsünden istifade ettiğimiz, geleneksel kadim tıp  alanında  da kullanılan şifâlı, kıymetli bir ağaçtır.   Hz. Âdem (as) ile dünyaya indiği rivâyet edilmiş, bir çok peygamberler  kokulanmak için  kullanmıştır. Bu ağaçlar uzak doğu ormanlarının derinliklerinde yetişir.

Ağaçlar  bir tür enfeksiyon tarafından saldırıya uğrar, insan  vücudu hastalandığı zaman bağışıklık sitemi beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı gibi, bu ağaçlar da enfeksiyonla mücadele için belli bir madde salgılamaya başlar. Yıllar geçtikçe bu enfeksiyon ilerler ve yayılır, eş zamanlı olarak ağacın salgıladığı madde de yayılır. İşte ağacın kendini korumak için ürettiği bu maddeye oud denilir. Bu isimlerin hepsi aynı mânâya gelir. Ud bir çok lisanda farklı isimlendirilmiştir.  Eski Türk kaynaklarında Öd olarak geçmekte olup en çok kullanılan  ismi Arapça olan  Oud’dur

 

Ud Esansı ve Buhuru nasıl elde edilir?

Ud ağaçları kesilip  atölyeye getirilir. Depoda toplanan ağaçların içerisindeki Ud’un çıkarılması için özel bir ekip çalışmaya başlar. Ud’a  zarar vermeden, özel kesici aletlerle santim santim işleyerek Ud’u ağaçtan ayırırlar. Ağaçtan çıkarılan Ud’un gereksiz kısımları temizlenir ve temizlenmiş  bu  kısımları   buhur olarak ayırılır, veya  damıtılılarak  Ud yağı yani saf esansı  elde edilir. Yüzlerce kilo temizlenmiş ağaçtan çok az miktarda yağ çıkar.

Neden farklı isimlerde Ud çeşitleri mevcuttur?

Ud ağacının  yaşı, yetiştiği iklim ve bölge, üretim tekniği  farklı karekterlerde kokularının oluşmasına sebep olmaktadır. Günümüzde klasik yöntem  odun ateşiyle  damıtma yapıldığı gibi, son teknoloji,  modern  distilasyon yönlemleri, araçlarıyla  da damıtma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ud’lar genellikle geldikleri bölgeye göre isimlendirilirler. Örnek verecek olursak  Kamboçya Ud’u, Hint Ud’u, Malezya Ud’u  gibi. Yalnız klasik kokuların haricinde  yeni karışım  kokular, parfüm içerikli  ürünler  elde etmek için Ud’a farklı isimler de verilmektedir. Ud’un rengi ise her zaman siyah değildir. Kahverengi, koyu yeşil ud yağları olduğu gibi  sarı renkli ud  yağları da vardır.

Ud kokusu cildimde ne kadar kalıcı olur?

 

Naturel  kokuların  ciltte ne kadar süre kalır sorusuna  kesin cevap  vermek doğru değildir. Bu kişiden kişiye göre değişir. Bazı kimselerin teninde  koku  3-4 saat  kalırken, bazılarında  ise 12 saat veya daha fazla bir süre kalmaktadır. Bunun keyfiyeti az bir miktarda burun altına, şakaklara, boyuna, el üstüne  doğru sürüp Ud’un adeta ruhunuzu saran havasını hissetmektir. Ud’u yünlü, pamuklu kıyafet üzerine sürerseniz  bu süre daha fazla olacaktır.  Bu arada burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz fakat  etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir. Bizim koku kağıtları üzerinde yaptığımız testlerde kokuların  7 ile 15 gün kaldığını görmekteyiz. 

En çok hangi Ud çeşitini sevebilirim?

İlk defa Ud  kullanacaklara tavsiyemiz, Ud’u az bir miktar  sürüp  bir süre bekledikten sonra koklamanızdır. Böylece Ud kokusunu  tanıyıp, hoşlanmaya başlayacaksınız. Burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından, kokunun  etkisinin azaldığı safhaya kadar  büyük bir keyif olarak görmeye başlarsınız.

Bazı kimseler  topraksı kokan Ud kokularından hoşlanmakta iken, bazıları da  tatlı ve daha uçucu hafif Ud kokularını  sevmektedir. 

Ud kokusu kuvvetli bir koku olduğu için sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz.  Ancak Ud’un saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla karıştırmak istemeyeceksiniz ve boş ud  şişelerini bile yıllarca saklayacaksınız. 

Gerçek Ud esansı suyun dibine mi batar? Suyun üzerinde mi durur?

1994 senesinden beri Ud kullanan ve  Ud distilasyonunda bulunmuş biri olarak damıtma esnasında veya sonrasında Ud yağının suyun dibinde kaldığını görmedim. Bilakis Ud damıtılırken suyun üzerinde durur dibe ancak bazı tortuları ufak parçacıkları çökebilir. Önce damıtılan su boşaltılır. Bu suya hidrosol denilir. Detaylı bilgi için tıklayınız: HİDROSOL  üstte kalan  yağ gelmeye başlayınca bu yağ ayrı bir kaba alınır,  gerekirse tortulardan temizlenmek için süzülür.  Suyun dibine batmayan Ud’a orijinal değilidir diyemeyiz.

Şifalı bitki olarak kullanılan Udi Hindi ile Esans olan Udi Hindi'nin farkı nedir?

Pandemi başladığında piyasaya alakasız bir şekilde  unutulmuş bir sünnet olarak lanse edilen bir anda bilen, bilmeyen ehil olan, olmayan  kişilerin üretmeye çalıştığı şifalı bir bitkidir  Udi Hindi. Diğer bir ismi ise Kusti Bahri’dir.  Fotoğrafta görmüş olduğunuz Udihindi ağacının  kökleri  toz haline getirilip  uzun süre  zeytin yağında bekletilerek şifalı bir yağ  elde edilir. Zeytinyağından  ve  acı Udihindi’nin özünden oluşan bu ürün  piyasada 50 ml 100 ml olarak satılmaktadır.  Bu köklerin ve tozların  bizim tütsü ve esanslarla bir  alakası yoktur isim benzerliğidir.  Ağacın bu kısmından yağ ve buhur elde edilmez.

Ud esansı ve tütsülerinin faydaları nelerdir?

Yapılan  yabancı kaynaklı araştırmalarda Ud’un  sürüldüğü andan itibaren epifiz bezini uyardığı, beynimize oluşan elektrik dalgalarını  düzenlediği hormonları dengelediği ve  pozitif enerji vererek huzur ortamı sağladığı tespit edilmiştir. Ud kaygı, sinir, stres, depresyon ve sinir sistemi bozuklukları tedavisinde kullanılmaktadır. 

Ud hafızayı kuvvetlendirmeye, yaşlanmayı geciktirmeye,  korkularınızı gidermeye yardımcı olur Kadim Asya tıbbında önemli bir yeri vardır. İlk kullanmaya başladığınızda farklı, ilginç bir koku olarak karşınıza çıksa da, bir kaç kullanımdan sonra kokunun gizemini hissetmeye başladığınız andan itibaren  severek kullanırsınız.

İslâm âlimlerinden bir kısmı Ud’un uzun ömrün sırlarından olduğunu beyân etmişlerdir. İbâdet ve dîni ritüeller esnasında konsantrasyonu arttırdığı, etrafınızda adeta  mânevi bir kalkan oluşturduğu bildirilmiştir. 

Meditasyon yapan ustalar  ise bu kokunun dünya ötesi bir yerden  geldiğini  söylemektedirler. Ayrıca  Ud’un  Hazret-i Adem (as)  ile birlikte cennetten geldiğine inanılmaktadır.

Naturel esans ile esansın farkı nedir?

Naturel ürünler  ağaçlardan, bitkilerden, çiçeklerden distilasyon, soğuk pres, solvent vs..  yöntemler  ile elde edilir.

Esans ise laboratuvar ortamında çeşitli bileşenlerin eklenmesi ile üretilirler. Genel itibariyle hepsi Esans olarak anılsada biz   ürün sayfasında , ürünlerin bilgilendirme kısmına Naturel veya Esans  olduğunu belirttik.

Güzel koku kullanmak sünnet midir?

İki cihân serveri, âlemlerin efendisi, Seyyidinâ, Mürşidînâ, Şemsi’d-duhâ, Bedri’d-dücâ, Nûri’l-Hüdâ Ahmed ü, Mahmud u  Muhammed Mustafa Sallallahu Teâla aleyhi ve sellem  Efendimiz  Hazretleri  kendisine dünyada sevdirilen üç şeyden birinin güzel koku olduğunu buyurmuştur.   Zât-ı seniyyeleri güzel kokuları buhur ve  esans çeşitleri kullandığı için  koku kullanmak, güzel kokmak  sünnettir.

Cennet ehlinin kokusu ve güzel koku hakkında hadis-i şerîf

Peygamber (sav)  Efendimiz Cennet   ehlini  tavsib ederken: ”Onların tarakları altın ve gümüş, terleri misk, buhurdanlıkları öd ağacından, eşleri huriler, ahlakları bir kişini ahlâkı gibidir’’ diye buyurmuşlardır.   (Müslim cennet H 15-17,  Tırmızî cennet H 2537, İ. Mâce züht H 4333, Müsned 2/232, 253, 316, 357, Kayyim s.391

Diğer bir Hadis-i Şerifte şöyle buyurulmuştur; Dört şey evvelki peygamberlerin sünnetindendir; Haya,  kokulanmak, nikâh, misvak.  Râvi Hz. Ebû Eyyûb (ra)  Ramuz El-Ehadis sayfa 68 No:12

 

 

Kâbe-i Muazzama'da ve Mescid-i Nebî'de tütsü ve esans kullanımı.

İslamdan önce Kâbe’yi kokulama tütsüleme geleneğini Peygamber (sav) Efendimiz devam etmesine müsade buyurmuşlardır. Emeviler ve Abbâsiler döneminde de gelenek  devâm etmiş. Hicâz bölgesi Osmanlı himâyesine girmesi ile bu görevi Osmanlı Devleti devâm ettirmiştir.  Günümüzde bu vazifeyi Suudi Devleti devâm ettirmekte  Kâbe’de günde  beş defa  buhur yapılmakta, buhurdan  Kâbe’nin etrafında gezdirilmektedir.  Ayrıca Kâbe duvarına , Hacerü’l-esved’e Ud kokuları sürülmektedir. Kâbe örtüsü değişirken, içi gasledilirken yine güzel kokular kullanılır. 

Mescîd-i Nebevî’de de aynı şeklide bir görevli tarafından buhurdan gezdirilmekte güzel kokular sürülmektedir. Müezzin mahfilinde devamlı sabit duran buhurdan vardır. Vakit namazlarında buhur yapılır.

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap oluştur?

Sepet

Sepetiniz şu anda boş.

    Sepetiniz
    × WhatsApp