UD NEDİR?  'Agarwood', 'aloeswood' ve 'jinkoh' gibi isimlerle de bilinen öd ağacı, tabiatın bize sunduğu en seçkin kokulardandır. Uzak Doğu ormanlarının derinliklerinde, yaprak dökmeyen bu ağaçlar  bir tür enfeksiyon tarafından saldırıya uğrar,
 İnsan  vücudu hastalandığı zaman bağışıklık sitemi beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı gibi , bu ağaçlar da enfeksiyonla mücadele için belli bir madde salgılamaya başlar, Yıllar geçtikçe bu enfeksiyon ilerler ve yayılır; eş zamanlı olarak ağacın salgıladığı madde de yayılır. İşte ağacın kendini korumak için ürettiği bu maddeye   aloes , agar , gaharu , jinko , oud  veya Ud   denilir. 

 Ud , kendisini koklayan kişiyi zihnen, manen ve ruhen  etkiler. Hatta farklı bölgelerden gelen Ud çeşitlerinin ayrı ayrı etkileri olduğ gözlemlenmiştir. Bazı Ud kokuları insana sevinç ve rahatlık
verirken, bazıları ise manevi derinlik  kazandırır.
 
DİĞER KOKULARI  UD’LA BİRLEŞTİREBİLİR MİYİM?
 
  Ud kokusunu kuvvetli bir koku olduğu için biraz seyreltebilir veya sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz. Örneğin Ud ve gül kokusunu karıştırırsanız çok özel bir koku elde edersiniz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.
  Ancak udun saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla birleştirmek istemeyeceksiniz.  Bazı kimseler içi boş ud  şişelerini bile yıllarca saklamaktadır. Yıllar geçse de kokuyu ilk günkü gibi hissedersiniz.
 
UD KULLANMAK İSTİYORUM FAKAT AĞIR BİR KOKU OLDUĞUNU DUYDUM NE YAPMALIYIM?
 
  Ud kokusu ilk defa kullanacak olanlara ağır gelebileceğinden, ud  şişesini direkt buruna götürmeyip az bir miktarda sürdükten sonra bir süre bekleyip öyle koklanmalıdır. Böylece ud kokusundan hoşlanmaya başlayacaklardır.   Zamanla burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından , kokunun kuruyup da etkisini azalttığı safhasına kadar bütünüyle bir keyif olarak görmeye başlayacaklardır.
 
 NEDEN FARKLI İSİMLERDE  UD KOKULARIYLA KARŞILAŞIYORUM?

Hint Udu (Udi Hindi) Kamboçya Udu (Ud Cambodi) Burma Udu (Ud Burma) Malezya Udu, Endonezya Udu (Kalimantan, Papua), Srilanka Udu vs..... saydığımız isimler  ana ud kokularıdır. Bu kokulara başka kokuların eklenmesiyle veya yeni koku icat etmek için yapılan koku karışımıyla  yine isminin başına Ud eklenmek suretiyle yeni isimler  vermişlerdir. 
 Biz web sitemizde   Saf Ud kokularına yer verdik. Arzu edenler veya kokuyu  hafifletmek isteyenler farklı karışımlar yapabilirler. Örneğin   Sandal yağı, Gül yağı, Vetiver yağı (Esanslar bölümünde Saf Doğal Vetiver yağımızı inceleyiniz) ile karışım yapabilirsiniz. Bazı ülkelerde Ud ile kolonya çeşitlerinin karışımı da yapılmaktadır.  

İNTERNETTE ARAMA MOTORLARINA  ''UDİ HİNDİ '' YAZDIĞIMDA BİTKİSEL BİR ÜRÜNLE KARŞILAŞIYORUM SEBEBİ NEDİR?

İnternette arama motorlarına udi hindi yazdığınızda şifalı bitki olan ve yine ud ağacının köklerinden elde edilen KUSTİ BAHRİ karşımıza çıkmaktadır. Kusti bahri diğer ismi Udi hindi bu şekliyle şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Yağı çıkarılıp koku olacak veya buhur tütsü olarak kullanılabilecek bir ürün değildir. Sitemizde yer alan Kusti Bahri'yi inceleyebilirsiniz.
 UD KOKULARI NEDEN PAHALIDIR?

  Ud kokuları dünyanın en kıymetli kokuları arasında yer alır.  Ağaçların işlenmesi buhur ve yağ çıkarılması oldukça zordur.
  Özel Ud ağaçları yetiştirilen bölgeler vardır. Belirli zamanlarda ağaçlar kesilerek üretime başlanır. Kesilen ağaçların yerine yenileri dikilir.
  Bazı bölgelerde derin ormanların içerisinde Ud ağaçları tesbit edilerek işlem yapılır.
  Nadir rastlanan fosilleşmiş Ud ağaçları işleme alınır. Bu ağaçların genellikle milyon dolarlara alıcısı olur.

Kesilen Ud ağaçları parçalara ayırılarak depolara taşınır.  Depolara taşınan Ud ağaçları daha ufak parçalara ayırılarak tornavida, kesici aletler yardımıyla el ile tek tek sabırla  işlenerek işe yarayan kısımları çıkarılır.

Bazen  toprak altına gömülerek belirili süre bekletilir.  Topraktaki canlı organizmalar ağacın faydasız kısımlarını yiyerek  üretim için çok daha kaliteli Ud oluşmasını sağlar.


  • Yağı çıkarılacak olan ağaç parçaları toz haline getirilerek ve başka işlemlerden geçirilerek buhar kazanlarına konulup üzerine su eklenir

  • 8 saat 10 saat bazen 12 saat süren damıtma süresiyle ağaçların içinden yağ gelmeye başlar
  • Yağı çıkarılacak olan ağaç parçaları toz haline getirilerek ve başka işlemlerden geçirilerek buhar kazanlarına konulup üzerine su eklenir

  • 8 saat 10 saat bazen 12 saat süren damıtma süresiyle ağaçların içinden yağ gelmeye başlar


Yaşlı Ud ağaçlarının Buhur-Tütsü ve yağları daha pahalıdır. Çünkü Ud ağaçları yaşlandıkca kıymeti artar. 
  • Arkadaşımın 2016 yılının Ağustos ayında tesbit edip damıttığı bu ağaçtan sadece yarım Kg yağ elde edildi.
EN ÇOK HANGİ UD ÇEŞİTLERİNİ SEVEBİLİRİM?
 
  Bazı kişiler  topraksı kokan ud yağlarından hoşlanmakta iken, bazı kimseler de tatlı ve daha uçucu hafif ud kokularını sevmektedir. Bu tamamen  kişinin kendi zevkine kalmıştır..
 


UD KOKULARINDA NEDEN BU KADAR BELİRGİN FARKLAR VARDIR?
 
  Ud ağaçlarının yaşları, yetiştiği iklimler, farklı özellikte Ud kokularının oluşmasına sebep olmaktadır. Örneğin Hindistan, Kamboçya veya Endonezya Ud'ları arasında   fark vardır.
 
KOKU CİLDİMDE NE KADAR  KALICI OLUR?
 
  Ud kokularının ciltte kalış süreleri farklıdır. Bazı çok kaliteli Ud kokularının daha düşük kaliteli Ud’dan önce kaybolduğunu görebilirsiniz. Halbuki aynı yağ giysiye veya başka bir eşya üzerine  uygulandığında daha kalıcı olabilmektedir.
  Genel olarak Ud kokuları sürdükten 2-3 saat sonrasına kadar hissedilmektedir. Fakat burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz. Ama etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir.
 
BİR ŞİŞE BANA NE KADAR  SÜRE YETERLİ OLUR?
 
  Bunun cevabı ne sıklıkla ve ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak değişir. Şahsi keyfiniz için sürüyorsanız günlük kullanımda bir şişe bir sene veya daha fazla süre yetebilir.
  Tabiri caizse ‘etrafa yayın yapmak’ için sürüyorsanız muhtemelen bu sürenin yarısı kadar gidecektir.  Bizim tavsiyemiz pahalı Ud kokularını özel zamanlarınızda, daha uygun fiyatlı kokuları ise günlük olarak kullanmanızdır. Dolayısıyla bir şişe size uzun bir zaman yetecektir.
  Ayrıca ud kokusunu iki ayrı şişeye bölerek birini saf haliyle  diğerini de gül veya sevdiğiniz bir kokuyla karıştırıp kullanırsanız bu süre çok çok daha uzayacaktır.
 
UD KOKUSUNU SADECE ERKEKLER Mİ KULLANABİLİR?
 
  Hayır. Ud unisex bir koku olup,  hem bayanlar hem de erkekler kullanabilir. Bu gelenek eskiden bizim kültürümüzde önemli bir yer tutarken bugün unutulmuş olup pek az kimse tarafından bilinmektedir.