};
    • Mistikkokular'a Hoş Geldiniz

UD (OUD) NEDİR?


                                                          
                                                        
UD (OUD ) NEDİR?  

Ud ağacı, Cenâbı Allah'ın bize ihsan ettiği damıtarak yağını , buhur olan kısımları yakarak tütsüsünden istifade ettiğimiz,  tıbbi  alanında kullanılan şifâlı, mübarek bir ağaçtır.  Yaprak dökmeyen bu ağaçlar  uzak doğu ormanlarının derinliklerinde yetişir.
UD (OUD) NASIL OLUŞUR?

Ağaçlar  bir tür enfeksiyon tarafından saldırıya uğrar, insan  vücudu hastalandığı zaman bağışıklık sitemi beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı gibi , bu ağaçlar da enfeksiyonla mücadele için belli bir madde salgılamaya başlar. Yıllar geçtikçe bu enfeksiyon ilerler ve yayılır; eş zamanlı olarak ağacın salgıladığı madde de yayılır. İşte ağacın kendini korumak için ürettiği bu maddeye oud denilir. (Fotoğrafta görmüş olduğunuz ağacın içindeki koyu renkli kısım)


 
UD (OUD) NASIL ELDE EDİLİR?
 

Ud ağaçları tesbit edilirek ve devletten izin alınarak  kesim işlemi gerçekleştrilir.  Müsadesiz kesimlerde para ve hapis cezası vardır. Günümüzde koku için özel olarak yetiştirilen Ud ağacı ormanları da mevcuttur bu alanlarda kesilen ağacın yerine yenisi dikilir.  Kesimden sonra ağaçlar taşınarak bir depoya yerleştirilir.  Depoda toplanan ağaçların içerisindeki udun çıkarılması için özel bir ekip çalışmaya başlar. Ud'a  zarar vermeden, ağaçtan ayırırlar. Daha sonra damıtma işlemleri başlar..


 UD'UN AĞAÇTAN ÇIKARILMASI


 AĞAÇTAN AYIRILAN UD'UN DAMITILMASI


 DAMITMA SONUCU ELDE EDİLEN YAĞ-ESANS