• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Neva Buhur

UD (OUD)


                                                          
                                                        


                                                                UD (OUD ) NEDİR?  
Ud ağacı, Cenâbı Allah'ın bize ihsan ettiği damıtarak yağını , buhur olan kısımları yakarak tütsüsünden istifade ettiğimiz  hatta tıb alanında kullanılan şifâlı, mübarek bir ağaçtır.  Yaprak dökmeyen bu ağaçlar  uzak doğu ormanlarının derinliklerinde yetişir.

UD (OUD) NASIL OLUŞUR?
Ağaçlar  bir tür enfeksiyon tarafından saldırıya uğrar, insan  vücudu hastalandığı zaman bağışıklık sitemi beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı gibi , bu ağaçlar da enfeksiyonla mücadele için belli bir madde salgılamaya başlar. Yıllar geçtikçe bu enfeksiyon ilerler ve yayılır; eş zamanlı olarak ağacın salgıladığı madde de yayılır. İşte ağacın kendini korumak için ürettiği bu maddeye oud denilir. (Fotoğrafta görmüş olduğunuz ağacın içindeki siyah kısım)


 
UD (OUD) NASIL ELDE EDİLİR?
Ud ağaçları tesbit edilirek ve devletten izin alınarak  kesim işlemi gerçekleştrilir.  Müsadesiz kesimlerde para ve hapis cezası vardır. Günümüzde koku için özel olarak yetiştirilen Ud ağacı ormanları da mevcuttur bu alanlarda kesilen ağacın yerine yenisi dikilir.   

                                   

Kesimden sonra ağaçlar taşınarak bir depoya yerleştirilir.  Depoda toplanan ağaçların içerisindeki udun çıkarılması için özel bir ekip çalışmaya başlar. Ud'a  zarar vermeden, udu ağaçtan ayırırlar. 

Damıtılıp yağı çıkarılacak Ud rendelenip, içerisinde su bulunan  kazanlara doldurulur. Bu işlem 10 saat ile 18 saat arasında  gerçekleşmektedir. Yaklaşık 150 kg ud ağacından 750gr bazen 1 Kg yağ elde edilir. Tütsü için kullanılacak Ud ise ayrı bir yerde saklanır.  Diğer bir yöntem Ud toprak altına gömülerek belirili süre bekletilmesidir.   Bu esnada topraktaki canlı organizmalar ağacın faydasız kısımlarını yiyerek  üretim için çok daha kaliteli Ud oluşmasını sağlar.

UD KULLANMAK İSTİYORUM FAKAT AĞIR BİR KOKU OLDUĞUNU DUYDUM NE YAPMALIYIM?

Ud kokusu ilk defa kullanacak olanlara ağır gelebileceğinden, ud  şişesini direkt buruna götürmeyip az bir miktarda sürdükten sonra bir süre bekleyip öyle koklanmalıdır. Böylece ud kokusundan hoşlanmaya başlayacaklardır.   Zamanla burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından , kokunun kuruyup da etkisini azalttığı safhasına kadar bütünüyle bir keyif olarak görmeye başlayacaksınız.


NEDEN FARKLI İSİMLERDE UD KOKULARIYLA KARŞILAŞIYORUM? 

 Hint Udu, Kamboçya Udu, Burma Udu, Malezya Udu, Endonezya Udu  Srilanka Udu saydığımız isimler  temel  ud kokularıdır. Bu kokulara başka kokuların eklenmesiyle veya yeni koku icat etmek için yapılan  karışımlara farklı isimler verilmiştir.  
 Ud kokusunu kuvvetli bir koku olduğu için sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz. Ancak udun saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla birleştirmek istemeyeceksiniz.  Bazı kimseler kullanılmış boş ud  şişelerini bile yıllarca saklamaktadır. Yıllar geçse de kokuyu ilk günkü gibi hissedersiniz. 

İNTERNETTE ARAŞTIRMA YAPARKEN  ''UDİ HİNDİ '' YAZDIĞIMDA BİTKİSEL BİR ÜRÜNLE KARŞILAŞIYORUM KOKU OLARAK KULLANILAN AĞAÇTAN FARKI NEDİR?

İnternette arama yaparken udi hindi yazdığımızda şifalı bitki olan ve  ud ağacının köklerinden elde edilen KUSTİ BAHRİ karşımıza çıkmaktadır. Kusti bahri diğer ismi Udi hindi bu şekliyle şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Yağı çıkarılıp koku olacak veya buhur tütsü olarak kullanılabilecek bir ürün değildir. Sitemizin ana sayfasında ürün isimlerinin olduğu listede ''Ud ağacı tozu'' başlığını inceleyebilirsiniz.EN ÇOK HANGİ UD ÇEŞİTLERİNİ SEVEBİLİRİM?

 Bazı kişiler  topraksı kokan ud yağlarından hoşlanmakta iken, bazı kimseler ise tatlı ve daha uçucu hafif ud kokularını sevmektedir. Bu tamamen  kişinin kendi zevkine kalmıştır.


UD KOKULARI  NEDEN  FARKLARLIDIR ?

 Ud ağacının  yaşı, yetiştiği iklimler, farklı özellikte Ud kokularının oluşmasına sebep olmaktadır. Örneğin Hindistan, Kamboçya veya Endonezya Ud'ları arasında   farklar vardır. Kahverengi, siyah, koyu yeşil Ud yağları olduğu gibi  sarı renkli Ud  yağları da vardır.


KOKU CİLDİMDE NE KADAR  KALICI OLUR?
 
 Doğal kokuların içeriğinde  kimyasal maddeler bulunmadığından ciltte ne kadar süre kalır sorusuna  kesin cevap  vermek doğru değildir. Bazı kimselerde 3-4 saat bazılarında ise 12 saat cilt üzerinde kalmaktadır. Bu kişiden kişiye göre değişmekte olup kokunun sizinle uyumuna, sizin kokuyla  uyumunuza  bağlıdır. (bu süre yünlü, pamuklu kıyafet üzerinde daha uzun sürmektedir) Bu arada burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz. Ama etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir. 

 Özel koku kağıtları üzerinde yaptığımız deneylerde kokunun 10-15 gün kaldığını gözlemekteyiz. 

BİR ŞİŞE BANA NE KADAR  SÜRE YETERLİ OLUR?

  Bunun cevabı ne sıklıkla ve ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak değişir. Şahsi keyfiniz için sürüyorsanız günlük kullanımda bir şişe bir sene veya daha fazla süre yetebilir. Tabiri caizse ‘etrafa yayın yapmak’ için sürüyorsanız muhtemelen bu sürenin yarısı kadar gidecektir.   Ayrıca ud kokusunu iki ayrı şişeye bölerek birini saf haliyle  diğerini de gül veya sevdiğiniz bir kokuyla karıştırıp kullanırsanız bu süre çok çok daha uzayacaktır.

UD KOKUSUNU SADECE ERKEKLER Mİ KULLANABİLİR?

 Hayır. Ud unisex  bir kokudur,  hem bayanlar hem de erkekler kullanabilir.