• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
    • MİSTİKKOKULAR'A HOŞ GELDİNİZ
 

UD (OUD) HAKKINDA SORULAR

UD KULLANMAK İSTİYORUM FAKAT AĞIR BİR KOKU OLDUĞUNU DUYDUM NE YAPMALIYIM?

Ud kokusu ilk defa kullanacak olanlara  biraz ağır gelebileceğinden, ud  şişesini direkt buruna götürmeyip az bir miktarda sürdükten sonra bir süre bekleyip öyle koklanmalıdır. Böylece ud kokusundan hoşlanmaya başlayacaklardır.   Zamanla burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından , kokunun kuruyup da etkisini azalttığı safhasına kadar bütünüyle bir keyif olarak görmeye başlayacaksınız.


NEDEN FARKLI İSİMLERDE UD KOKULARIYLA KARŞILAŞIYORUM?


Ud kokuları üretildiği bölgeye göre isimlendirilirler. Hint Udu, Kamboçya Udu, Burma Udu, Malezya Udu, Endonezya Udu  Srilanka Udu vs.. saydığımız isimler ana başlık altında meşhur ud kokularıdır. Yeni esans icat etmek için yapılan  karışımlara farklı isimler verilmiştir. 

EN ÇOK HANGİ UD ÇEŞİTLERİNİ SEVEBİLİRİM?

Bazı kişiler  topraksı kokan ud yağlarından hoşlanmakta iken, bazı kimseler ise tatlı ve daha uçucu hafif ud kokularını sevmektedir. Bu tamamen  kişinin kendi zevkine kalmıştır. Ud kokusunu kuvvetli bir koku olduğu için sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz. Ancak udun saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla birleştirmek istemeyeceksiniz.  Bazı kimseler kullanılmış boş ud  şişelerini bile yıllarca saklamaktadır. Yıllar geçse de kokuyu ilk günkü gibi hissedersiniz. 


UD KOKULARININ CİNSLERİ  NEDEN  FARKLARLIDIR ?

Ud ağacının  yaşı, yetiştiği iklim, farklı özellikte Ud kokularının oluşmasına sebep olmaktadır.   Kahverengi, siyah, koyu yeşil Ud yağları olduğu gibi  sarı renkli Ud  yağlarıda vardır.


KOKU CİLDİMDE NE KADAR  KALICI OLUR?
 
Doğal kokuların içeriğinde  kimyasal maddeler bulunmadığından ciltte ne kadar süre kalır sorusuna  kesin cevap  vermek doğru değildir. Bazı kimselerde 3-4 saat bazılarında ise 12 saat cilt üzerinde kalmaktadır. Bu kişinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yalnız  yünlü, pamuklu kıyafet üzerinde daha uzun süre kalmaktadır. Bu arada burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz. Ama etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir. Özel koku kağıtları üzerinde yaptığımız testlerde  kokuların 7-15 gün kaldığını gözlemekteyiz. 

 

BİR ŞİŞE BANA NE KADAR  SÜRE YETERLİ OLUR?

Bunun cevabı ne sıklıkla ve ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak değişir. Şahsi keyfiniz için sürüyorsanız günlük kullanımda bir şişe bir sene veya daha fazla süre yetebilir. Çok daha fazla sürüyorsanız muhtemelen bu sürenin yarısı kadar gidecektir.   Ayrıca ud kokusunu iki ayrı şişeye bölerek birini saf haliyle  diğerini de gül veya sevdiğiniz bir kokuyla karıştırıp kullanabilirsiniz. Böylece süre çok çok daha uzayacaktır.


UD ESANSLARININ FİYATI NEDEN YÜKSEKTİR?

Ud kokuları tüm dünyada önemli bir yeri bulunan  kıymetli kokular arasındadır. Ud ağacı tesbitinden, kesimine, damıtılmasından sizlere ulaşımına kadar oldukça zor şartlardan geçmekte,  yüzlerce kg saf, temizlenmiş ud ağacından çok az yağ elde edilmektedir. Tıpkı gül yapraklarının damıtılması gibi.. Tonlarca gül yaprağından az miktarda yağ çıkmaktadır.  
 

İNTERNETTE ''UDİ HİNDİ '' İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPTIĞIMDA AYNI İSİMDE  BİTKİSEL BİR ÜRÜNLE KARŞILAŞIYORUM KOKU OLARAK KULLANILAN AĞAÇTAN FARKI NEDİR?

İnternette arama yaparken Udi Hindi yazdığımızda şifalı bitki olan ve  ud ağacının köklerinden elde edilen KUSTİ BAHRİ diğer ismi Udi Hindi  karşımıza çıkmaktadır. Kusti bahri diğer ismi Udi Hindi toz hâline getirilerek şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Ud esası ve Buhuru ağacın bu kısmından elde edilmez.