• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
    • MİSTİKKOKULAR'A HOŞ GELDİNİZ
 

UD (OUD) HAKKINDA SORULAR

UD KULLANMAK İSTİYORUM FAKAT AĞIR BİR KOKU OLDUĞUNU DUYDUM NE YAPMALIYIM?

 Ud kokusu ilk defa kullanacak olanlara  biraz ağır gelebileceğinden, ud  şişesini direkt buruna götürmeyip az bir miktarda sürdükten sonra bir süre bekleyip öyle koklanmalıdır. Böylece ud kokusundan hoşlanmaya başlayacaklardır.   Zamanla burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından , kokunun kuruyup da etkisini azalttığı safhasına kadar bütünüyle bir keyif olarak görmeye başlayacaksınız.

NEDEN FARKLI İSİMLERDE UD KOKULARIYLA KARŞILAŞIYORUM? 

Hint Udu, Kamboçya Udu, Burma Udu, Malezya Udu, Endonezya Udu  Srilanka Udu saydığımız isimler  temel  ud kokularıdır.  Yeni esans icat etmek için yapılan  karışımlara farklı isimler verilmiştir. Ud kokusunu kuvvetli bir koku olduğu için sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz. Ancak udun saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla birleştirmek istemeyeceksiniz.  Bazı kimseler kullanılmış boş ud  şişelerini bile yıllarca saklamaktadır. Yıllar geçse de kokuyu ilk günkü gibi hissedersiniz. 

EN ÇOK HANGİ UD ÇEŞİTLERİNİ SEVEBİLİRİM?

Bazı kişiler  topraksı kokan ud yağlarından hoşlanmakta iken, bazı kimseler ise tatlı ve daha uçucu hafif ud kokularını sevmektedir. Bu tamamen  kişinin kendi zevkine kalmıştır.


UD KOKULARI  NEDEN  FARKLARLIDIR ?

Ud ağacının  yaşı, yetiştiği iklimler, farklı özellikte Ud kokularının oluşmasına sebep olmaktadır. Örneğin Hindistan, Kamboçya veya Endonezya Ud'ları arasında   farklar vardır. Kahverengi, siyah, koyu yeşil Ud yağları olduğu gibi  sarı renkli Ud  yağlarıda vardır.


KOKU CİLDİMDE NE KADAR  KALICI OLUR?
 
Doğal kokuların içeriğinde  kimyasal maddeler bulunmadığından ciltte ne kadar süre kalır sorusuna  kesin cevap  vermek doğru değildir. Bazı kimselerde 3-4 saat bazılarında ise 12 saat cilt üzerinde kalmaktadır. Bu kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Yalnız  yünlü, pamuklu kıyafet üzerinde daha uzun süre kalmaktadır. Bu arada burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz. Ama etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir. Özel koku kağıtları üzerinde yaptığımız deneylerde kokunun 10-15 gün kaldığını gözlemekteyiz. 

 

BİR ŞİŞE BANA NE KADAR  SÜRE YETERLİ OLUR?

Bunun cevabı ne sıklıkla ve ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak değişir. Şahsi keyfiniz için sürüyorsanız günlük kullanımda bir şişe bir sene veya daha fazla süre yetebilir. Tabiri caizse ‘etrafa yayın yapmak’ için sürüyorsanız muhtemelen bu sürenin yarısı kadar gidecektir.   Ayrıca ud kokusunu iki ayrı şişeye bölerek birini saf haliyle  diğerini de gül veya sevdiğiniz bir kokuyla karıştırıp kullanabilirsiniz. Böylece süre çok çok daha uzayacaktır.


PİYASADA 30-40 TL UD KOKULARI SATILIRKEN FİYATLARINIZ NEDEN YÜKSEK?

 Türkiye genelinde sentetik koku kullanmı yaygın olduğu için bahsedilen fiyat aralığında  sadece ud değil diğer kokularıda temin edebilirsiniz. Yalnız unutulmamalıdır ki sentetik kokular kanserojen özellikler taşır. Bu konu ile ilgili olarak sitemizin üst kısımında ''İnsan ve Koku'' bölümündeki makaleleri okuyabilirsiniz.  Ağaçtan damıtılmış Ud kokuları tüm dünyada önemli bir yeri bulunan  kıymetli kokular arasındadır. Ud ağacı tesbitinden, kesimine, damıtılmasından sizlere ulaşımına kadar oldukça zor şartlardan geçmekte,  yüzlerce kg saf ud ağacından çok az yağ elde edilmektedir. Tıpkı gül yapraklarının damıtılması gibi.. Tonlarca gül yaprağından az miktarda yağ çıkmaktadır.  


UD KOKUSUNU SADECE ERKEKLER Mİ KULLANABİLİR?

Hayır. Ud unisex  bir kokudur,  hem bayan hem de erkek kullanabilir. 


İNTERNETTE ''UDİ HİNDİ '' YAZDIĞIMDA BİTKİSEL BİR ÜRÜNLE KARŞILAŞIYORUM KOKU OLARAK KULLANILAN AĞAÇTAN FARKI NEDİR?

İnternette arama yaparken udi hindi yazdığımızda şifalı bitki olan ve  ud ağacının köklerinden elde edilen KUSTİ BAHRİ karşımıza çıkmaktadır. Kusti bahri diğer ismi Udi hindi toz hâline getirilerek şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Yağı çıkarılıp koku olacak veya buhur tütsü olarak kullanılabilecek bir ürün değildir. Sitemizin ana sayfasında ürün isimlerinin olduğu listede ''Ud ağacı tozu'' başlığını inceleyebilirsiniz.