};
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.instagram.com/@udihindi
  • https://www.youtube.com/channel/UCelpnCsdkGqYv-62XId8OCQ?view_as=subscriber
    • ''Koku gönül gözünü açar''
    • Hz. Mevlâna

UD (OUD) HAKKINDA

 

UD NEDİR?

Ud ağacı, Cenâb-ı Allah'ın bize ihsan ettiği damıtarak yağını , buhur olan kısımlarını yakara  tütsüsünden istifade ettiğimiz ayrıca  tıbbi  alanda  da kullanılan şifâlı,  mübarek bir ağaçtır. Yaprak dökmeyen bu ağaçlar uzak doğu ormanlarının derinliklerinde yetişir.


UD NASIL OLUŞUR?

Ağaçlar  bir tür enfeksiyon tarafından saldırıya uğrar, insan  vücudu hastalandığı zaman bağışıklık sitemi beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı gibi, bu ağaçlar da enfeksiyonla mücadele için belli bir madde salgılamaya başlar. Yıllar geçtikçe bu enfeksiyon ilerler ve yayılır, eş zamanlı olarak ağacın salgıladığı madde de yayılır. İşte ağacın kendini korumak için ürettiği bu maddeye oud denilir.


UD ESANSI VE BUHURU NASIL ELDE EDİLİR? 

Ud ağaçları kesildikten sonra taşınarak damıtma yapılacak olan atölyeye getirilir. Depoda toplanan ağaçların içerisindeki udun çıkarılması için özel bir ekip çalışmaya başlar. Uda  zarar vermeden, ziyan etmeden özel kesici aletlerle santim santim işleyerek udu ağaçtan ayırırlar. Ağaçtan çıkarılan udun gereksiz kısımları temizlenir, bu temiz kısımları  ud tütsüsü olarak ayırılır, veya  damıtılılarak   ud esansı/ yağı elde edilir. Yüzlerce kilo temizlenmiş ağaçtan çok az miktarda yağı çıkar.

 
UD KULLANMAYA BAŞLAMAK İSTİYORUM NE  TAVSİYE EDERSİNİZ?   


İlk defa kullanacak olanlara tavsiyemiz, udu az bir miktar  sürüp  bir süre bekledikten sonra koklamanızdır.. Böylece ud kokusunu  tanıyıp, hoşlanmaya başlayacaksınız. Burnunuz kokuya alışınca ilk sürme safhasından, kokunun  etkisinin azaldığı safhaya kadar  büyük bir keyif olarak görmeye başlarsınız.


NEDEN FARKLI İSİMLERDE UD ESANSLARIYLA KARŞILAŞIYORUM?

Ud kokuları üretildiği ülkeye, bölgeye göre isimlendirilir. Örnek olarak Hint udu, Kamboçya udu, Burma udu, Malezya udu, Endonezya udu,  Srilanka udu gibi.. Yeni esans çeşitleri oluşturmak  için yapılan  karışımlara farklı isimler verilmiştir bunlar çoğunlukla  sentetik veya yarı sentetik esans çeşitleridir. Unutmayın ki doğal esanslar şifâdır.

 

EN ÇOK HANGİ UD ÇEŞİTLERİNİ SEVEBİLİRİM?

 Bazı kişiler  topraksı kokan ud kokularından hoşlanmakta iken, bazı kimseler ise tatlı ve daha uçucu hafif ud kokularını  sevmektedir. Bu tamamen  kişinin kendi zevkine kalmıştır. Ud kokusu kuvvetli bir koku olduğu için sevdiğiniz kokularla karıştırabilirsiniz. Ancak udun saf kokusuna alıştıkça onu herhangi bir kokuyla karıştırmak istemeyeceksiniz.  Bazı kimseler kullanılmış boş ud  şişelerini bile yıllarca saklamaktadır. Yıllar geçse bile kokuyu ilk günkü gibi hissedersiniz... 

 

UD KOKULARININ CİNSLERİ  NEDEN  FARKLIDIR ?

Ud ağacının  yaşı, yetiştiği iklim ve bölge farklı karekterlerde kokularının oluşmasına sebep olmaktadır. Kahverengi, siyah, koyu yeşil ud yağları olduğu gibi  sarı renkli ud  yağları da vardır.

 

KOKU CİLDİMDE NE KADAR  KALICI OLUR?

Doğal kokuların  ciltte ne kadar süre kalır sorusuna  kesin cevap  vermek doğru değildir. Bu kişiden kişiye göre değişir. Bazı kimselerde koku    3-4 saat  ten üzerinde kalırken,  bazı kimselerde  ise 12 saat veya daha fazla bir süre kalmaktadır. Udu yünlü, pamuklu kıyafet üzerine sürerseniz  bu süre daha fazla olacaktır.  Bu arada burnunuz kokuya alışıp hissizleşince kokuyu duyamayabilirsiniz.  Etrafınızdaki kişiler kokuyu duymaya devam edeceklerdir. Özel koku kağıtları üzerinde yaptığımız testlerde ise  kokuların 7-15 gün kaldığını gözlemlemekteyiz.

 

BİR ŞİŞE BANA NE KADAR  SÜRE YETERLİ OLUR?

 Bunun cevabı ne sıklıkla ve ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak değişir. Günde bir kere az miktarda  sürüyorsanız  bir şişe bir sene veya daha fazla süre yetebilir. Çok daha fazla sürüyorsanız muhtemelen bu sürenin yarısı kadar gidecektir.

 

UD ESANSININ  FİYATI NEDEN YÜKSEKTİR?

Ud kokuları dünyanın en  kıymetli kokuları arasındadır. Ud ağacı tesbitinden, kesimine, taşınmasından , temizlenip damıtılmasına kadar  oldukça zor şartlardan geçmektedir. Yüzrce kilo uddan çok az yağ elde edildiği için fiyatı diğer esanslara nazaran biraz daha yüksektir.

  
''UDİ HİNDİ'' İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPTIĞIMDA AYNI İSİMDE  BİTKİSEL BİR ÜRÜNLE KARŞILAŞIYORUM KOKU OLARAK KULLANILAN AĞAÇTAN FARKI NEDİR?

İnternette araştırma  yaparken Udi Hindi ismini arattığımızda  şifalı bitki olan ve  ud ağacının köklerinden elde edilen Kusti Bahri diğer ismi Udi Hindi  bitkisi ve bu bitkiden yapılmış yağ karşımıza çıkmaktadır. Bu köklerin bizim tütsü ve esanslarla bir  alakası yoktur. Ağacın bu kısmı bizim koku alanımıza girmez.