}; google-site-verification: google1e2e61d68e8ad454.html
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.instagram.com/@udihindi
  • https://www.youtube.com/channel/UCelpnCsdkGqYv-62XId8OCQ?view_as=subscriber
    • mistikkokular'a hoş geldiniz...

BUHUR/TÜTSÜ NEREDE KULLANILIR?

 

BUHUR/TÜTSÜ NEREDE KULLANILIR?

Ud buhuru ve tütsüler yakıldığında veya yağı sürüldüğünde insanları mânen, ruhen, etkilemekte, ortamın pozitif enerji ile dolmasını sağlamaktadır. Zihni dinlendirir, rahatlatır, iç huzuru verir.  Mânevi açıdan faydaları vardır, ki bu ehline mâlumdur. 

Tütsü olarak kullandığımız ağaç parçaları, ağaç tozları, muattar buhur çeşitleri, konik buhurlar, çubuk tütsüler, reçine özellikli buhurların yanma süreleri farklıdır. 

*Dini ritüelleriniz esnasında buhur yakmak isterseniz buhurdanı yanınıza alabilir dilerseniz üzerine takviye buhur ekleyebilirsiniz. Misal verirsek Cumâ gecesi Yâsin-i Şerif okurken buhur yakmak isteyen bir kişi okumaya başlarken buhuru yakıp okumasına devam eder. Buhur bir kaç dakika yanıp sönecektir dilerse tekrar buhur ekleyebilir fakat bu şekilde kâfidir.

*Dergahlarda zikrullah esnasında meydân-ı şerîfe buhurdan getirilir, ortam oldukça büyük ve kalabalık  olduğu için buhur evde kullandığımız miktardan kat be kat fazla yakılır.  Zikrullah devam ederken buhur yanar biter dumanı kesilir ilâveten tekrar buhur eklemeye gerek yoktur.

*Misâfir karşılamasında ve uğurlamasında buhurdan misafir içeri buyur edilene kadar yakılır veya selâmeten evden uğurlanırken evin kapısına kadar gerekirse araca bininceye kadar buhurla refâkat edilir. Bunu yaparken elinizde bir miktar buhur taşımanız gerekecektir. Bu çok yüksek bir saygı ifâdesidir.

*Yoga ve meditasyon esnasında ud buhuru, sandal, çubuk veya konik tütsüler tercih edilmektedir.

*Çok sevdiğiniz bir zâtın türbesini, kabrini ziyaretinizde o kişiye hürmeten koku yakmak isterseniz Buhurdan, buhur ve kömürünüzü yanınıza almanız gerekir veya çok pratik cebe de sığan çakmak buhurdanı tercih edebilirsiniz.

*Tütsü çeşitlerini sadece güzel koku olarak, sünnet uygulama olarak, gelenek olarak kullanılmasının hâricinde ruhsal durumları iyileştirmek, zihni toparlarmak için de kullanılmaktadır.

*Kitap okurken, zihninizi güzel bir müzik eşliğinde dinlendirirken tütsü yapabilirsiniz.

*Banyoda, hamamda buhur yapabilirsiniz.

*İftarda ezandan beş dakika kadar önce  ve sahur sofranızda buhur yapabilirsiniz.

*Mevlit Kur'an ve hâfızlık icâzet merâsimlerinde buhur yapabilirsiniz. 

*Düğün gecesinde buhur yapabilirsiniz.